Przebieg procesu sterylizacji

Sterylizacja to proces o kluczowym znaczeniu wszędzie tam, gdzie wykonuje się zabiegi bezpośrednio na ciele klienta i dochodzi lub przynajmniej może dojść do przerwania powłok ciała. Sterylizacja ma na celu usuniecie wszystkich patogenów. W jej trakcie wykorzystuje się autoklawy. Jak wygląda taki proces?

Dezynfekcja i przygotowanie procesu

Na początek wszystkie sterylizowane narzędzia należy zdezynfekować, osuszyć i naoliwić, jeśli jest to w ich wypadku konieczne. Następnie powinny być zapakowane w specjalne woreczki lub rękawy do sterylizacji. Równocześnie konieczne jest też przygotowanie formalne sterylizacji. Autoklawy parowe, w których prowadzona jest sterylizacja, to urządzenia wymagane odpowiednimi przepisami, których wykorzystanie musi być odpowiednio udokumentowane.

W tym celu tworzy się specjalny zeszyt sterylizacji, w którym umieszcza się opis procesu sterylizacji oraz zapisuje się datę i numer sterylizacji. Te dane trafią potem na szczelnie zapakowane, wysterylizowane narzędzia. Do zeszytu z kolei trafią paski testowe sterylizacji z autoklawu.

Przebieg procesu sterylizacji

Autoklawy merag oferują kilka rodzajów sterylizacji przeznaczonych dla różnych rodzajów narzędzi. Najczęściej wybiera się program B, który jest najdłuższy i najlepszy, chociaż zbędny dla niektórych prostych narzędzi. Zazwyczaj sterylizuje się wiele różnych narzędzi na raz, więc nie ma sensu ich dzielić – wybiera się najlepszy program. Po jego zakończeniu wyjmuje się narzędzia, koniecznie poprzez specjalne przyrządy, a potem pozwala się im ostygnąć. Trzeba pamiętać, że są bardzo ciepłe – maja temperaturę powyżej 130 stopni.