Czym różnią się tynki zewnętrzne od wewnętrznych?

Czym różnią się tynki zewnętrzne od wewnętrznych?

Tynk strukturalny to materiał wykorzystywany do ochrony ścian budynków przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi oraz ogniem czy wilgocią. Ale co warte podkreślenia – takie tynki nie tylko ochraniają elewację, ale także umożliwiają osiągnąć jej dowolny wygląd. Dodatkowo pełnią funkcje dekoracyjne, gdyż stanowią doskonałą ozdobę – zwłaszcza ścian zewnętrznych.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż wszelkie technologie – także te budowlane – wciąż idą do przodu. Podobnie jest w przypadku tynków strukturalnych, które są wykonywane przy użyciu coraz nowocześniejszych rozwiązań i technologii. Dlatego też tynk strukturalny może być wykorzystany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Tynki strukturalne – rodzaje tynków wewnętrznych

Tynk wewnętrzny – tak jak sama nazwa wskazuje – stosuje się wewnątrz budynków. Dzieli się on na dwa podstawowe rodzaje – tradycyjny (zwany też grubowarstwowy) oraz cienkowarstwowy. Ten pierwszy to przede wszystkim tynk cementowo – wapienny, gipsowy, wapienno – gipsowy oraz mineralny. Najlepiej jest go stosować na powierzchnie porowate i niezbyt równe. Natomiast tynk cienkowarstwowy to przede wszystkim tynk mineralny i mineralno – polimerowy. Ze względu na niewielką grubość (od 1 do 5 mm) najlepiej sprawdzi się do wykańczania gładkich powierzchni.

Tynk strukturalny zewnętrzny – czym się charakteryzuje?

Tynk strukturalny zewnętrzny – w odróżnieniu od wewnętrznego – stosuje się na zewnątrz. Taki tynk – podobnie jak wewnętrzny – także jest dostępny w kilku podstawowych wersjach. Te najpopularniejsze to tynki wapienne, wapienno – cementowe, cementowo – gliniane i gliniano – wapienne.

Wszystkie te tynki są dostępne zarówno w formie sypkiej, jak i pod postacią gotowej gładzi. Tynk może być wewnętrzny i zewnętrzny. Różnią się od siebie przede wszystkim właściwościami, które sprawdzają się w różnych warunkach. Dodatkowo cena tynku strukturalnego także jest uzależniona od jego rodzaju.