Tynk strukturalny to materiał wykorzystywany do ochrony ścian budynków przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi oraz ogniem czy wilgocią. Ale co warte podkreślenia – takie tynki nie tylko ochraniają elewację, ale także umożliwiają osiągnąć jej dowolny wygląd. Dodatkowo pełnią funkcje dekoracyjne, gdyż stanowią doskonałą ozdobę – zwłaszcza ścian zewnętrznych.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż wszelkie technologie – także te budowlane – wciąż idą do przodu. Podobnie jest w przypadku tynków strukturalnych, które są wykonywane przy użyciu coraz nowocześniejszych rozwiązań i technologii. Dlatego też tynk strukturalny może być wykorzystany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Tynki strukturalne – rodzaje tynków wewnętrznych
Tynk wewnętrzny – tak jak sama nazwa wskazuje – stosuje się wewnątrz budynków. Dzieli się on na dwa podstawowe rodzaje – tradycyjny (zwany też grubowarstwowy) oraz cienkowarstwowy. Ten pierwszy to przede wszystkim tynk cementowo – wapienny, gipsowy, wapienno – gipsowy oraz mineralny. Najlepiej jest go stosować na powierzchnie porowate i niezbyt równe. Natomiast tynk cienkowarstwowy to przede wszystkim tynk mineralny i mineralno – polimerowy. Ze względu na niewielką grubość (od 1 do 5 mm) najlepiej sprawdzi się do wykańczania gładkich powierzchni.
Tynk strukturalny zewnętrzny – czym się charakteryzuje?
Tynk strukturalny zewnętrzny – w odróżnieniu od wewnętrznego – stosuje się na zewnątrz. Taki tynk – podobnie jak wewnętrzny – także jest dostępny w kilku podstawowych wersjach. Te najpopularniejsze to tynki wapienne, wapienno – cementowe, cementowo – gliniane i gliniano – wapienne.
Wszystkie te tynki są dostępne zarówno w formie sypkiej, jak i pod postacią gotowej gładzi. Tynk może być wewnętrzny i zewnętrzny. Różnią się od siebie przede wszystkim właściwościami, które sprawdzają się w różnych warunkach. Dodatkowo cena tynku strukturalnego także jest uzależniona od jego rodzaju.