Ile możemy zaoszczędzić?

Ile możemy zaoszczędzić?

Domy energooszczędne Poznań to oferta dla osób, które są świadome ekologicznie i wiedzą, że to nie tylko pusta moda. W rzeczywistości jednak nie ma się co oszukiwać – przy budowie domu najważniejsze są dla nas kwestie związane z kosztami. I paradoksalnie dlatego też domy energooszczędne w Poznaniu są takie popularne. Budowa takiego domu to czysty zysk, chociaż nie od razu.

Zero złotych za ogrzewanie

Budowanie domów energooszczędnych jest propagowana w pierwszej kolejności jako możliwość zredukowania swoich rachunków za ogrzewanie do zera, a także zmniejszenie kosztów budowy ze względu na możliwość rezygnacji z instalacji centralnego ogrzewania. W praktyce budowa domów energooszczędnych bardzo rzadko daje aż tak spektakularne korzyści.

Zazwyczaj zatrzymujemy się w pół drogi, czyli uzyskujemy dom, który wymaga bardzo mało energii z zewnątrz, a niewielka instalacja centralnego ogrzewania o małej mocy zastępuje wielki piec. Rachunki za ogrzewanie pewnie nie spadną nam zupełnie do zera, ale mogą być bardzo bliskie tego poziomu, jeśli zainwestujemy dodatkowo w takie rozwiązania, jak rekuperacja i pompa ciepła.

Zero złotych za prąd

Przy okazji budowy domów pasywnych zazwyczaj celuje się w wyeliminowanie jeszcze jednego rachunku. Jest to rachunek za prąd. Budowa domu energooszczędnego oznacza walkę o każdy wat energii cieplnej, ale warto zawalczyć też o prąd. Domy energooszczędne mogą posiadać instalacje solarne, w których równocześnie produkowane jest ciepło i energia elektryczna. Ostatnie zmiany w prawie spowodowały, że możliwe jest ograniczenie rachunków za energię elektryczną nawet do zera, chociaż oczywiście nie jest to aż takie proste.