Automatyka przemysłowa i czujniki pojemnościowe

Automatyka przemysłowa i czujniki pojemnościowe

Wiele procesów nie tylko w zakładach produkcyjnych odbywa się dzisiaj w sposób automatyczny. Nad prawidłowym przebiegiem procesów, które tam zachodzą czuwają różnego rodzaju czujniki. Do tych, które wykorzystywane są naprawdę bardzo często należą czujniki zbliżeniowe, których odmianą są czujniki pojemnościowe

Zalety czujników pojemnościowych

Popularne czujniki indukcyjne mają zdolność do wykrywania wyłącznie obiektów metalowych zarówno. Są jednak obiekty wykonane z innych materiałów, które również muszą zostać wykryte. Czujniki pojemnościowe zastosowanie mają wszędzie tam, gdzie nie można zastosować czujników indukcyjnych. Czujniki pojemnościowe zastosowanie sprawdza się, gdy zachodzi konieczność detekcji obiektów, które są wykonane z drewna, szkła, papieru. Czujniki pojemnościowe zastosowanie pozwala również na detekcję materiałów sypkich, granulatów, cieczy. Wykorzystanie czujników pojemnościowych jest wyjątkowo szerokie. 

Możliwość pracy w bardzo różnych warunkach 

Wykorzystanie czujników pojemnościowych możliwe jest w bardzo różnych, nawet wyjątkowo trudnych warunkach środowiskowych. Z uwagi na to, iż ich obudowy mogą zostać wykonane z bardzo różnych materiałów, że możliwe jest zastosowanie dodatkowej ochrony, wykorzystanie czujników pojemnościowych znacznie się zwiększa. Mogą wtedy być wykorzystane na przykład w miejscach narażonych na bardzo wysoką temperaturę.

Wszystkich, których zainteresował ten temat zachęcamy do przeczytania również naszego innego artykułu, w którym wyjaśniamy, co wykrywają czujniki pojemnościowe.