Zastosowanie czujników pojemnościowych w automatyce przemysłowej

Zastosowanie czujników pojemnościowych w automatyce przemysłowej

Zdecydowana większość procesów produkcyjnych odbywa się we współczesnych czasach z wykorzystaniem automatycznych linii produkcyjnych. Wykonywane przez nie linie procesy, ich praca muszą być kontrolowane. Wykorzystywane są do tego celu różnego rodzaju czujniki. Wśród nich są między innymi czujniki pojemnościowe. Jakie zadania wykonuje czujnik pojemnościowy?

Co wykrywają czujniki pojemnościowe?

Do najczęściej wykorzystywanych w automatyce przemysłowej czujników należą indukcyjne. Są jednak środowiska, w których tego typu czujniki nie sprawdzają się. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest czujnik pojemnościowy. Możliwości wykorzystania czujnika pojemnościowego są bardzo szerokie. Czujnik pojemnościowy jest w stanie wykryć szereg bardzo mocno od siebie różniących się materiałów. Wśród materiałów wykrywanych przez czujniki pojemnościowe są między innymi: szkło, papier, przedmioty wykonane z różnego metalu, plastiku lub drewna. Są w stanie wykryć również różnego rodzaju ciecze. 

Wykorzystanie czujników pojemnościowych

Zaletą czujników pojemnościowych jest między innymi fakt, iż wykrywają one zarówno metale, w tym te, które mają właściwości ferromagnetyczne, jak również materiały, które takich właściwości nie mają. W związku z tym możliwości wykorzystania czujników pojemnościowych jest większe niż na przykład czujników indukcyjnych. Typem czujników pojemnościowych są czujniki zbliżeniowe. Dzięki nim możliwa jest między innymi kontrola poziomu cieczy w zbiornikach czy poziomu substancji, które mają sypką konsystencję.