Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę?

Moment odbioru mieszkania od dewelopera ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania naszego wymarzonego M. To najlepszy czas, by sprawdzić wszelkie instalacje, stan ścian, podłóg oraz innych elementów, których jakość wykonania będzie w przyszłości rzutowała na ogólne warunki mieszkaniowe. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania, by w móc pełni korzystać z możliwości lokalu i cieszyć się jego doskonałym stanem jak najdłużej.

Bądź przygotowany, niczym fachowiec

Decydując się na samodzielny odbiór techniczny mieszkania, bez pomocy specjalisty, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, które pozwolą na optymalną kontrolę obecnego stanu lokalu. Zabierz ze sobą:

  • umowę i plan mieszkania,
  • taśmę mierniczą,
  • poziomicę, kątownik i piłeczkę,
  • oprawki z żarówkami i ładowarkę do telefonu,
  • zapalniczkę.

Każda z tych rzeczy pozwoli Ci w łatwy sposób sprawdzić poprawność wykonania poszczególnych elementów oraz przetestować funkcjonowanie instalacji.

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę na samym początku?

Zacznij od sprawdzenia metrażu mieszkania. Dokonaj pomiarów i porównaj je z powierzchnią podaną w umowie, pamiętając, że to głównie na podstawie metrażu ustalana jest cena lokalu. Kolejno, posłuż się planem mieszkania i sprawdź zgodność rozkładu pomieszczeń, włączników i gniazdek elektrycznych, okien, drzwi oraz innych elementów uwzględnionych w projekcie. Jeśli zaobserwujesz rozbieżności między planem, a stanem rzeczywistym, niezwłocznie zgłoś je do dewelopera – podobnie jak wszystkie inne elementy, które budzą Twoje wątpliwości.

Co w ścianach piszczy?

Podstawy za Tobą. Czas na dokładną kontrolę stanu Twojego nowego mieszkania – wykorzystaj do tego wspomniane na wstępie akcesoria. Aby mieć pewność, że lokal został przygotowany właściwie, sprawdź:

  • podłogi – czy są równe – oprócz poziomicy możesz posłużyć się piłeczką, która położona na podłogę, powinna pozostać w miejscu,
  • ściany – pion oraz poziom, a także kąty między nimi – wszystkie powinny być proste; będzie to miało znaczenie podczas zawieszania dekoracji ściennych i półek, a także podczas ustawiania mebli,
  • instalacje techniczne – w miarę możliwości możesz przetestować: instalację elektryczną, montując oprawki z żarówkami w każdym podłączeniu, sprawdź też gniazdka za pomocą np. ładowarki do telefonu; jeśli odbierasz mieszkanie zimą, upewnij się, czy grzejniki są ciepłe, sprawdź także, czy zawory można z łatwością otwierać i zamykać, pamiętaj również o wentylacji – zamknij wszystkie okna i w pobliżu kratki wentylacyjnej odpal zapalniczkę – płomień powinien kierować się w jej stronę; sprawdź, czy w mieszkaniu jest woda; dowiedz się od dewelopera, czy zgodnie z przepisami, do mieszkania został doprowadzony światłowód oraz instalacje umożliwiające odbiór telewizji naziemnej i kablowej, byś swobodnie mógł wybrać dowolnego dostawcę;
  • okna i drzwi – czy są takie, jak określone w planie, czy są szczelne oraz czy prawidłowo się otwierają i zamykają.

Warto pamiętać, że wybierając mieszkanie w bloku, odbiór lokalu obejmuje także balkon, miejsce garażowe, czy komórkę lokatorską. Sprawdź, czy ich parametry zgadzają się planem. W przypadku balkonów i parapetów, zwróć uwagę, czy są odpowiednio pochylone, by woda mogła z nich swobodnie spływać.

Odbierz mieszkanie i mieszkaj szczęśliwie

Wiesz już, jak odebrać mieszkanie od dewelopera, by uniknąć niepożądanych konsekwencji, jakie mogłyby płynąć z zaniedbania poszczególnych jego elementów. Pamiętaj, aby wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości znalazły się w protokole zdawczo-odbiorczym, wraz z datą ich zlikwidowania. Gotowe? Pozostaje jedynie czekać na odbiór kluczy!