Czujniki pojemnościowe: jakie są możliwości ich wykorzystania?

Czujniki pojemnościowe: jakie są możliwości ich wykorzystania?

W aplikacjach automatyki wykorzystywane są różnego rodzaju czujniki zbliżeniowe. Wśród czujników do automatyki przemysłowej wyróżnić można kilka rodzajów. Wyjątkowo często stosowane są czujniki indukcyjne, które wykrywają tylko obiekty, które zostały wykonane z metalu. Są jednak również obiekty wykonane z innych materiałów, które również muszą zostać wykryte. W takich sytuacjach najlepsze są czujniki pojemnościowe. 

Jakie zastosowanie mają czujniki pojemnościowe?

Czujniki pojemnościowe zastosowanie jest bardzo szerokie. Czujniki pojemnościowe zastosowanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykrycie obiektów szklanych, wykonanych z tworzyw sztucznych, granulatów, cieczy. Czujniki pojemnościowe zastosowanie sprawdza się również, gdy zachodzi konieczność wykrycia materiałów sypkich. Wykorzystanie czujników pojemnościowych jest bardzo szerokie. Ich zaletą jest również to, iż różnego rodzaju obiekty mogą wykrywać zbliżeniowo. 

Gdzie znajdują zastosowanie czujniki pojemnościowe?

Wykorzystanie czujników pojemnościowych sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie czujników indukcyjnych. Wykorzystanie czujników pojemnościowych bardzo często sprowadza się do kontrolowania poziomi cieczy w różnego rodzaju zbiornikach. Swoją konstrukcją czujniki pojemnościowe nie odbiegają od bardzo popularnych czujników indukcyjnych. Mają jednak spore możliwości wykorzystania. 

Więcej o czujnikach pojemnościowych osoby zainteresowane mogą przeczytać w naszym wcześniejszym tekście.